پروفیل کنج آلومینیوم چیست؟

پروفیل نوار کنج آلومینیوم کاشی، یکی از گزینه‌ای پرطرفداری است که نظر علاقمندان را به خوبی جلب کرده است. اگر بخواهیم از این مدل، تعریفی جامع و کامل ارائه دهیم، باید بگوییم که نوار کنج آلومینیوم کاشی که به آن زوار لبه سرامیک نیز می‌گویند، در حقیقت یک نوع پوشش محسوب می‌شود که از آن جهت پوشش لبه‌های کاشی و یا سرامیک استفاده می‌شود. به همین دلیل، به آن نوار کنج کاشی و سرامیک نیز می‌گویند.
به کارگیری این نوار کنج کاشی باعث می‌شود تا پروسه نازک‌کاری در خصوص کاشی و سرامیک، به شیوه حرفه‌ای‌تر و آسان‌تری انجام شود. ضمن اینکه کیفیت کار نیز افزایش خواهد یافت. به عبارتی دیگر، نوار کنج آلومینیوم کاشی که به آن نوار کنج پی وی سی نیز می‌گویند، بخش‌های تیز و برنده‌ای را که به‌دلیل کاشی کاری ایجاد شده که اغلب هم در گوشه‌ها و بخش‌های کنج قرار دارند، مخفی می‌کند. این کار در ادامه سبب می‌شود تا ضمن ارائه یک کار تمیز و حرفه ای، نمای مطلوبی برای کاشی‌ها ایجاد شده و در نهایت باعث زیبایی، دوام و استحکام کاشی یا سرامیک شود.
یک نکته مهم در خصوص نوار کنج کاشی یا زوار لبه سرامیک این که، این نوار پی وی سی، معمولاً در بخش ابتدایی و انتهایی پله‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه نصب آن نیز برای قسمت‌های مورد اشاره، به صورت عمودی است تا از لبه‌های تیز و ایجاد خسارت‌های احتمالی در آینده، جلوگیری کند

آندایزینگ نوار لبه کنج آلومینیوم:


آلومینیوم هم مثل آهن و سایر فلزات، به طور طبیعی در اثر تماس با هوا یا رطوبت، یک لایه اکسیدی روی سطح خود تشکیل میدهد. اما برخلاف آهن، لایه اکسیدی تشکیل شده حالت پوسته پوسته ندارد، بیش از حد متخلخل نیست و در نقش یک لایه حفاظتی عمل م یکند و جلو ی اکسیداسیون بیش از حد آلومینیوم را م یگیرد .به بیان دیگر، پس از کمی خوردگی بر روی سطح آلومینیوم، یک لایه مانع و محافظتی در برابر خوردگی تشکیل م یشود. این روش دقیقا مشابه با حالت برنزه شدن پوست انسان است تا از خود در برابر آسیب بیشتر ناشی از اشعه خورشید یا نور فرابنفش محافظت کند. در فرایند آندایزینگ آلومینیوم، ضخامت لایه اکسیدی که به طور طبیعی بر روی سطح آلومینیوم تشکیل میشود، بیشتر میشود در نتیجه همه خصوصیات و ویژگ یهایی که با این لایه اکسیدی ایجاد شده بود، تقویت م یگردد. در ادامه مطلب، در رابطه با این ویژگیها و خصوصیات آن صحبت خواهیم کرد.

فرآیند آندایزینگ نوارکنج زوار آلومینیوم

برخلاف سایر فرایندهای صنعتی، در فرایند آندایزینگ آلومینیوم برای تشکیل این لایه اکسیدی بر روی سطح آلومینیوم نیازی به تکنسین خیلی حرف های و مجرب نیست. همانطور که گفتیم، فرایند آندایزینگ از مزیت واکنش طبیعی سطح آلومینیوم با هوا و رطوبت استفاده کرده و اثرات مثبت آن را چندین برابر میکند .
وقتی آلومینیوم از طریق فرایندهای شکل دهی خاصی مثل اکستروژ ن تولید میشود، قطعه آلومینیومی ساخته شده درون یک حمام الکترولیتی فرو برده م یشود سپس شدت جریان بالا و ولتاژ پایین اعمال م یشود تا جریان برق در این حمام برقرار شود. واکنش شیمیایی اکسیداسیون همزمان با برقراری جریان در فلز آلومینیوم شروع شده و یک لایه اکسیدی ضخیمتر نسبت به لای های که به طور طبیعی تشکیل م یشود ایجاد میگردد

فرایند آندایزینگ و افزایش مقاومت به ساییدگی

فرایند آندایزینگ، مقاومت به سایی دگی را افزایش م یدهد. لایه اکسیدی تشکیل شده بر روی سطح آلومینیوم، حالت و ویژگیهای سرامیکی دارد ولی لای های که در طی فرایند آندایزینگ تشکیل م یشود، مقاومت به سایش آن بیشتر از لایه اکسیدی است که به طور طبیعی بر روی آلومینیوم تشکیل میگردد .آلومینیوم آندایز شده در مقایسه با آلومینیوم معمولی در برابر خراشیدگی، بریدگی و آسیبهای مشابه، مقاومت بسیار بیشتری دارد و روکش بسیار مقاومی است.

فرایند آندایزینگ نوار کنج سرامیک و افزایش مقاومت در برابر خوردگی

لایه اکسیدی ضخیمی که در طی فرایند آندایزینگ تشکیل میشود، مشابه با لایه اکسیدی غیر فعالی که به طور طبیعی ایجاد م یگردد و مقاومت به خوردگی بیشتری دارد. این لایه غیر فعال، از لحاظ شیمیایی تا حد زیادی خنثی بوده و در محیط، دچار شکستگی یا خوردگی نمیشود .در نتیجه لایه آندایز شده، از آلومینیوم زیرین خود در برابر خوردگی محافظت میکند. آلومینیومی که تحت فرایند آندایزینگ قرار گرفته نسبت به آلومینیوم معمولی، لایه اکسیدی غیر فعال ضخی متری دارد در نتیجه مقاومت آن در برابر تخریب و تجزیه شدن و خوردگی که به دنبال آن رخ م یدهد، بیشتر است.

نوار کنج آلومینیوم کاشی، چه مزایایی دارد؟


ابتدا باید اشاره شود که نوار کنج کاشی و سرامیک، امروزه در انواع مدل‌ها و رنگ‌های مختلف برای فروش عرضه شده است. اما نمونه آلومینیوم ی و پی وی سی آن، همچنان مورد توجه‌سازندگان و علاقمندان است. دلایل چنین استقبالی را می‌توان به‌صورت ذیل توضیح داد:
برخورداری از کیفیت عالی
وجود رنگ‌های مختلف جهت نوار کنج پی وی سی که مواردی مانند رنگ نقره‌ای مات، نقره‌ای براق (طرح استیل) ، رنگ شامپاینی (زیتونی) به‌صورت مات و براق و رنگ طلایی مات و براق را شامل می‌شود.
قیمت نوار کنج کاشی، مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. این امر باعث می‌شود تا تهیه و خریداری آن برای سازندگان به سادگی امکان‌پذیر باشد.
نوار کنج کاشی و سرامیک می‌تواند در انواع رنگ‌ها، طرح‌ها، ابعاد و اندازه‌های مختلف و بنابر نیاز مشتری، سفارش داده شده و برای وی تولید شود.
ویژگی‌هایی مانند ایجاد استحکام در کار، دوام و افزایش طول عمر کاشی یا سرامیک، از جمله مواردی است که نوار کنج آلومینیوم کاشی ارائه می‌دهد. این موضوع به ویژه برای بخش‌هایی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه که مقوله رطوبت به‌صورت دائم در آن‌ها وجود دارد، گزینه‌ای ایده‌آل و کاربردی محسوب می‌شود.
نوار کنج کاشی و سرامیک، زیبایی قابل توجه و ویژه‌ای را ارائه می‌دهد
استفاده از نوار کنج آلومینیوم کاشی، یک روش جایگزین و مطمئن جهت شیوه فارسی بر کردن انواع کاشی و سرامیک به حساب می‌آید.
نکته مهم اینکه، استفاده از پروفیل‌های نوار کنج، به‌صورت معمول جهت بخش‌های داخلی ساختمان کاربرد دارند. اما نوار کنج آلومینیوم کاشی را هم می‌توان برای قسمت‌ها و بخش‌های بیرونی ساختمان نیز استفاده کرد
.

نصب نوار کنج کاشی سرامیک سنگ اسلب

نصب نوار کنج کاشی و سرامیک یکی از دقیق ترین و حساس ترین کار ها در زمینه ی نمای ساختمان است، زیرا لحظه ای غفلت در انجام آن باعث می شود تا کل کار ناقص شود. همیشه در امور ساختمان سازی باید در مرحله های نصب دقت فراوانی کرد زیرا تمام کار انجام شده است و اگر در این مرحله اشتباهی رخ بدهد هیچ وقت نمی توانید کار را مثل روز اول تمیز تحویل بدهید. پس برای نصب نوار کنج کاشی و سرامیک تمام انرژی و دقت خود را خرج کنید؛ زیرا مهم ترین کار همین است البته نوع و کیفیت بالای نوار کنج هم اهمیت فراوانی در نصب آن خواهد داشت به گونه ای که اگر شما جنس بی کیفیت و تقلبی خریده باشید امکان وقوع هر اتفاقی برای آن در هنگام نصب وجود دارد. شخصی که نوار کنج کاشی را نصب می کند باید از همان ابتدای کار یک متر همراه خود داشته باشد تا خیلی دقیق اندازه گیری کند؛ زیرا اندازه‌ و متر دقیق محل نصب نوار کنج کاشی بسیار مهم است و باید تمام نوار ها دقیقاً متناسب و به اندازه باشند. گاهی در نصب نوار کنج کاشی و سرامیک در اندازه گیری چند میلی متر اشتباه می شود که این کار باعث خواهد شد تا تمام هزینه و وقتی که برای این کار گذاشته شده هدر برود

کاربرد نوار کنج کاشی در صنعت کاشی و سرامیک

نوار کنج کاشی و سرامیک که در ابتدای کار و یا پس از کاشی کاری از آن استفاده می شود دارای کاربرد های بسیار زیادی است که باعث شده تا افراد همیشه از آن استفاده کنند. تمام کاربردهای نوار کنج یک طرف مرحله‌ ی نصب نوار کنج کاشی یک طرف زیرا اگر بهترین جنس و محصول را هم خریداری کنید موقع نصب اشتباه شود کل کار خراب خواهد شد. این نوار ها در قسمت های مختلفی از ساختمان به کار میروند مثل: درب ها، پنجره ها، کنار دیوار پایین روی زمین و… یکی از دلایل اصلی استفاده نوار کنج کاشی و سرامیک محافظت افراد از خطر های احتمالی است پس برای ایمن سازی هر چه بیشتر محل زندگی یا… از این نوار ها استفاده کنید. یکی از کاربرد های بسیار مشخص نوار کنج کاشی پوشاندن بخش های نامناسب و تیز کاشی ها همچنین محافظت افراد از لبه های تیز و در کنج دیوار ها و… است. اما کاربرد نوار کنج کاشی به این دو مورد ختم نمی شوند و کاربرد های بسیار زیادی دارند که به آن ها اشاره می کنیم.

شکل و اندازه قیمت نوار کنج استاندارد

در بازار حتما با طیف متنوعی از شکل ها و سایزهای گوناگون مواجه خواهید شد اما نوار کنج کاشی استاندارد معمولا در دو شکل زاویه دار (پروفیل نود درجه) و منحنی (پروفیل ربع دایره) عرضه می شود. ضخامت استاندارد نوار لبه کاشی معمولا در دو اندازه 12و13میلی‌متر تولید می شود. طول استاندارد نوار کاشی ۲.۵ متر می باشد

انواع نوار لبه کنج کاشی و سرامیک استیل الومینیوم

نوار کنج کاشی و سرامیک در انواع مختلفی در بازار موجود است. برخی از انواع پر کاربرد این محصول شامل موارد زیر است:
•    نوار کنج آلومینیوم
یکی از پر کاربردترین انواع نوار کنج کاشی و سرامیک، نوار کنج آلومینیوم است. این نوار برای لبه‌های بیرونی استفاده می‌شود. نوار کنج آلومینیومی علاوه‌بر کاشی و سرامیک در انواع سنگ نیز قابل استفاده است. این ابزار در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. بنابراین برای استفاده در محیط‌هایی که در معرض آب و رطوبت قرار دارند، انتخاب مناسبی است.
•    نوار کنج استیل  
نوار کنج استیل کاشی یکی‌دیگر از انواع نوار کنج کاشی و سرامیک است. از این ابزار تحت‌عنوان پروفیل کنج استیل نیز یاد می‌شود. نوار استیل بین کاشی در چند رنگ مختلف در بازار موجود است. از رنگ‌های پر طرفدار پروفیل استیل کاشی می‌توان به نوار کنج استیل طلایی، نوار کنج استیل شامپاینی و نوار کنج استیل نقره‌ای اشاره کرد. این نوارها به‌صورت مات، براق، طرح‌دار و انحنادار دیده می‌شوند. نوار کنج استیل نیز برای محیط‌های رطوبتی دوام خوبی خواهد داشت. نوع براق این ابزار برای محیط‌های مدرن بیشتر استفاده می‌شود. نمونه‌های طرح‌دار آن نیز بیشتر در رستوران‌ها دیده می‌شود.

مزایای استفاده نوار کنج کاشی روکار و توکار

 • _ پوشش لبه کاشی و سرامیک بدون نیاز به فارسی بر کردن لبه های کاشی و سرامیک
 • _ ایجاد پوشش بسیار زیبا و شکیل متناسب با رنگ و طرح کاشی ، سرامیک و سنگ
 • _جلوگیری از لبپریدگی و آسیبهای احتمالی به لبه های کاشی و سرامیک
 • _ تنوع در طراحی با توجه به کاربردهای مختلف آن
 • _ تنوع گسترده در رنگ های نوار کنج کاشی
 • _ امکان سفارش رنگ های خاص نوار کنج کاشی مورد نظر مصرف کننده
 • _ امکان سفارش سایزهای مختلف نوار کنج کاشی
 • _ استفاده از مرغوبترین مواد اولیه با مقاومت و طول عمر بسیار بالا
 • _ مقاوم در برابر تغییر رنگ و شکستگی
 • طول این نوارکنج ها ۱.۸ متر میباشد
 • _ قیمت بسیار مناسب و رقابتی نسبت به محصولات مشابه نوار کنج کاشی

رنگ بندی های تولید شده و متداول ترین رنگ های آندایز کنج کاشی و سرامیک عبارتند از :

 • نوار کنج کاشی نقره ایی مات و نقره ایی براق(طرح استیل)
 • نوار کنج سرامیک رنگ شامپاین (زیتونی ) مات و براق
 • نوار کنج سرامیک رنگ طلایی مات و براق